Jak przygotować się do masażu?
Choć masaż klasyczny nie wymaga od osoby masowanej specjalnych przygotowań, dobrze jest zdobyć wcześniej kilka informacji na jego temat. Na około dziewięćdziesiąt minut przed zabiegiem wskazane jest zrezygnowanie z potraw ciężkostrawnych, a przed samym zabiegiem dobrze jest wziąć prysznic. Już w czasie masażu wykorzystywane są środki poślizgowe, należy więc liczyć się z tym, że kąpiel tuż po sesji będzie koniecznością. Gdy odbywa się zabieg, pacjent jest nagi, choć osoba masująca wykorzystuje też ręcznik przykrywając nim części intymne.
Jak działa masaż klasyczny?
Choć masaż klasyczny można traktować tak, jak każdy inny masaż relaksacyjny, warto pamiętać o tym, że może mieć on zbawienny wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale i na zdrowie. Wpływa korzystnie zarówno na układ limfatyczny, jak i krwionośny, pozwala więc nie tylko na lepsze ukrwienie organizmu, ale i na bardziej zrównoważoną dystrybucję składników odżywczych. Naukowo potwierdzono także jego korzystny wpływ na układ nerwowy pacjenta, a także wsparcie, jakie masaż przynosi układowi pokarmowemu przyspieszając przyswajanie substancji odżywczych.
Co charakteryzuje masaż klasyczny?
Sam masaż klasyczny odznacza się tym, że odpowiednie chwyty stosowane przez terapeutę oddziałują nie tylko na tkankę skórną, ale również na tkankę podskórną i mięśniową. Wśród stosowanych w nim technik wymienia się między innymi: głaskanie, wyciskanie, ugniatanie, rozciąganie, oklepywanie i wibracje, terapeuta może przy tym sięgać również po roztrząsanie i wałkowanie. Techniki są dostosowywane do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz jego oczekiwań, pomagają więc w osiągnięciu przez masaż spodziewanego efektu końcowego.